Dalmacija, Hrvatska

Na jugu Hrvatske u Splitsko-dalmatinskoj županiji (Srednjoj Dalmaciji), naslonjen na povijesni grad Imotski, smjesten je Donji Proložac. Donji Proložac i okolica s mnogobrojnim prirodnim ljepotama, povjesnim nalazištima, neistraženim i romantičnim lokacijama idealna je destinacija ljubiteljeima geoturizma, ekoturizma, kulturnog, gastro, vjerskog turizma ili avanturizma. Kameni stećci, gradine, kule, ranokršćanske crkve, samo su mali dio povijesne bastine. Izvorište rijeke Vrljike, jezera Dva oka, Prološko blato, Krenica te jedini otoku u jezeru Prološko blato „Manastir“. Proložac je prozvan po rasjeklini-kanjonu rijeke Suvaje, što ga je prolomio, tj. proložio uvirući u polje (M. Simundic,1989). Simbol Prološca je stari kameniti most u središtu mjesta.

Otkrivanje svih njegovih blaga i ljepota osobito je i nezaboravno životno iskustvo. Zemljopisni položaj i dobra prometna povezanost pokazat će svim posjetiteljima put prema idealnom mjestu odmora. 

Do najljepših europskih pješčanih plaža Makarske rivijere potrebno je samo pola sata vožnje. Split i Trogir su udaljeni na sat i pol, a u posjet Mostaru ili svetištu Međugorju u susjednoj Republici Bosni i Hercegovini stiže se za sat vremena. Do Dubrovnika, bisera hrvatskog i svjetskog turizma stiže se za oko 2 sata vožnje.

Povoljna sredozemna klima, vruća ljeta, blage zime i nadmorska visina od 290 metara pobuđuje želju i maštanje o ovom novom mjestu odmora. Plodna zemlja, velike zalihe pitke vode, rijeke, jezera, raznovrsna flora i fauna, kulturna baština, povjesna nalazišta, brojne hidrogeološke pojave i fenomeni te neposredna blizina mora i planina čine ga idealnim mjestom za odmor i doživljaj novog autentičnog iskustva.  Imotska jezera prirodna su atrakcija - Crveno jezero je najdublje krško jezero u Europi, a Modro jezero, jedinstvene plave boje omiljeno je kupalište domaćih ljudi ali i njihovih gostiju nad kojim dominira dvorac iz osmanskih vremena zvan Topana.

Plodno tlo pogodno je za vinogradarstvo pa ljubitelji vina ovdje mogu iskušati neke od najboljih autohtonih sorti, poput kujundžuše, debita, pinota, maraštine, trnjaka i plavca malog. A gdje ima vina ima i dobre hrane i dobre zabave.  Nikako ne propustite kušati dalmatinski pršut i sir iz mješine (mišine), domaći kruh ispod peke,  Imotske tortu i rafiole, svježe ubrano voće i povrće i možda ono najbolje ne propustite upoznati domaće ljude i njihove običaje.

Plavo jezero kod Imotskog

Imotska jezera prirodna su atrakcija - Crveno jezero je najdublje krško jezero u Europi, a Modro jezero, omiljeno kupalište Imotskog, ime duguje jedinstvenoj plavoj boji.

Proložac Donji, smješten uza sjeverozapadni rub Imotskog polja, od Prološkog blata (jezero) do izvorišta rijeke Vrljike. Ovo područje, bogato poljoprivrednim površinama i zalihama pitke vode, jedno je od najpitomijih obitavališta na području Dalmatinske zagore.

Crkva Sv. Mihovila - Prolozac Donji

Proložac donji Najstariji poznati zapisi imena naselja, sačuvani su u ispravama upućenim hercegu Stjepanu Vukčiću Kosači (1435.­1466.), gospodaru područja između Neretve i Cetine. Među ostalima, kastiljsko-aragonski kralj Alfons V. (1416-1458) potvrđuje mu, 1444. godine, posjed imenovan kao "Prolosats vposutro - castello con lo contato".